Curenje podataka odnosi se na neovlašteni prijenos podataka unutar organizacije, namjernog ili nenamjernog širenja poslovnih podataka do vanjskog primatelja pa sve do sofisticiranih kibernetičkih napada. Podaci se u poslovanju svake organizacije kritična imovina te svaki gubitak osjetljivih podataka, bilo da je ukraden ili izgubljen, predstavlja veliki problem za samu reputaciju firme te ugrožava daljnji nastavak poslovanja. Stručnjaci za IT sigurnost moraju razumjeti različite vrste curenja podataka te poduzimati korake za poboljšanje protokola za kibernetičku sigurnost i ublažavanje mogućih rizika.
Jeste li znali da je slučajno curenje podataka jedan od najčešćih oblika curenje. Uobičajeni primjer je kada je e-mail pošta poslana pogrešnom primatelju zbog automatskog popunjavanja polja.
Zlonamjerno curenje korisničkih podataka, eksfiltracija podataka, može se dogoditi od strane zaposlenika koji su ukrali povjerljive informacije putem USB-a, slikanjem i sl. ili putem internetskih aplikacija i platformi za izravnu razmjenu podataka kada cyber kriminalci, lažnim predstavljanjem, navedu djelatnike bilo na slanje osjetljivih informacija bilo na otvaranja privitaka sa zlonamjernim kodom.
Sustavi za sprječavanje curenja podataka usredotočeni su na e-poštu, kao središte poslovne komunikacije i primarni su izvor curenje podataka. Pravi softver omogućava blokiranje e-pošte koja krši Vaša pravila o sprečavanju gubitka podataka (DLP) uz pridržavanje principa fleksibilnosti i jednostavnosti u korištenju sustava.
Zaštita od gubitka podataka, uz samo curenje podataka, još je jedan od svakodnevnih rizika kojima je izloženo Vaše poslovanje. Sustavi otkazuju, dešavaju se prirodne katastrofe, dolazi do slučajnog brisanja podataka ili možda namjerne sabotaže. Jedna od najskupljih prijetnji kojima se suočavaju današnje organizacije su Ransomware napadi koji zaključavaju datoteke na Vašem sustavu. Bez rezervnih kopija napadnuta organizacija mora platiti otkupninu ili prihvatiti da su podaci izgubljeni.
Sprječavanje gubitka podataka kao i prevencija curenja podataka zahtjeva kombinaciju protokola i alata. Praćenje velike količine informacija koje teku kroz organizaciju te postavljanje sigurnosnih pravila, upravljanje rizicima i usklađivanje mjera, a da se pritom ne utječe na produktivnost i jednostavnost pristupa podacima, veliki je izazov za svaku firmu.
MISTRAL tim certificiran je za pružanje usluga i programskih rješenja za navedene probleme te ostale svakodnevne izazove kojima je izloženo poslovanje Vaše organizacije. Implementacija softverskog rješenja uz naš tim može Vam pomoći u praćenju osjetljivih podataka, njihovoj zaštiti postavljanjem sigurnosnih pravila prema Vašim potrebama te postavljanju automatiziranih izvještaja i pravovremenih obavijesti u slučaju potrebe za intervencijom na sustavu. Sve sa svrhom podizanja kibernetičke sigurnosti organizacije i zaštiti samih podataka kojima ste izloženi u današnjem digitalnom svijetu.
Obratite nam se na našu e-mail adresu info@mistralsavjetovanje.hr kako bi zajednički podignuli razinu informacijske sigurnosti Vaše IT organizacije.